Kavos sertifikavimas

KAVOS SERTIFIKAVIMAS: KAIP JIS ATSPINDI MŪSŲ VERTYBES BEI PASAULĖŽIŪRĄ?

Vieni, pirkdami produktą, nuodugniai išnagrinėja etiketę, atkreipia dėmesį į sudėtį, gamintojus, gaminimo technologiją ar kitas detales – kiekvienam rūpi skirtingi aspektai. Kiti ima prekę visiškai negilindami. Kad ir kokiai kategorijai pirkėjų priklausote, ko gero, sutiksite – žinodami, ką perkame, galime priimti kur kas labiau savo skoniui ir netgi pasaulėžiūrai bei puoselėjamoms vertybėms priimtinus produktus.

Kai vieniems reikšmingi gali būti tik skonis bei kaina, kitiems rūpi kur kas daugiau dalykų – ekologiškumas, paties gamintojo veikla, jo atsakomybė, prisidėjimas prie tvarumo, gamtos išsaugojimo. Galima pastebėti, kad pastaruoju metu vis daugiau verslų darosi į tai orientuoti, o kartu ir gausesnis būrys pirkėjų pradeda „reikalauti“ iš verslo šios atsakomybės.

Šįkart apsistokime ties kava (nors, kaip įsitikinsite paskaitę toliau, kalbėsime ne tik apie ją). Ar kada nors atkreipėte dėmesį, kad šis gėrimas gali būti paženklintas „Fair Trade“ (Sąžininga prekyba), „Rainforest-Alliance“ (Atogrąžų miškų aljansas), „UTZ“ (Tausojančio ūkininkavimo programa), „Bird Friendly“ (Paukščiams draugiškas) etiketėmis – sertifikatais? Tiesa, toli gražu ne visos kavos. Bet tiems, kurie rūpinasi planetos, gamtos, floros ir faunos išsaugojimu, domisi ekologiškumo, tvarumo ir žmogaus teisių gynimo temomis, tai turėtų rūpėti.

Šįkart nesigilinsime į tai, kiek viena ar kita organizacija yra „gera“ ar „bloga“. Kiekvienas mūsų laisvas spręsti pagal savo paties įsitikinimus bei prieinamą objektyvią informaciją. Tikslas kitoks – šviesti visuomenę apie produktus, kuriuos vartojame, tarp jų, žinoma, ir kavą. Tikrai nesame vieninteliai to siekiantys ar, juo labiau, visažiniai, bet, manome, švietimas apie kavą vis dar nėra pakankamas. O mums labai reikšminga perteikti ne tik žinias apie šio gėrimo subtilybes, bet kartu papasakoti, kuo kiekvienas mūsų gali prisidėti, mėgaudamasis atitinkamai ženklinta kava.

„Fair Trade“

Tai visuomeninis judėjimas, prekybos partnerystė, siekiant sąžiningos prekybos, teisingumo tarptautinėje prekyboje, grindžiant ją dialogu, skaidrumu bei pagarba. Vienas reikšmingų tikslų – sustiprinti besivystančiose šalyse gyvenančių žmonių ekonominę padėtį, socialinį gyvenimą.

„Fair Trade“ ženklintos prekės leidžia mums, vartotojams, rinktis kokybiškus produktus už sąžiningą kainą. Šis ženklas reiškia, kad gamintojai bei darbuotojai iš besivystančių šalių už savo darbą gauna tinkamą atlygį, dirba saugiomis sąlygomis ir nėra išnaudojami.

Priklausymas „Fair Trade“ bendruomenei padeda smulkiesiems ūkininkams tvariai tvarkyti savo žemę. Kai ūkininkams mokama teisinga išmoka, jiems nereikia iškirsti miškų, kad pasodintų daugiau kavos pasėlių.

Šio judėjimo požiūrio pagrindas – „Fair Trade“ standartai. Jie apima reikšmingus ekonominius, aplinkos ir socialinius kriterijus, kuriuos turi atitikti gamintojai bei prekybininkai, norėdami įgyti ar išlaikyti „Fair Trade“ sertifikatą.

Tarp populiariausių „sąžiningos prekybos“ produktų patenka bananai, kakava, kava, medvilnė, gėlės, auksas, cukrus, arbata. Skelbiama, kad „Fair Trade“ sistemoje yra daugiau nei 1,6 mln. ūkininkų ir darbuotojų iš daugiau tūkstančio gamintojų organizacijų virš 70 šalių.

Daugiau informacijos ČIA.

„Rainforest Alliance“

„Rainforest Alliance“ yra tarptautinė ne pelno organizacija, apjungianti verslo, žemės ūkio ir miškų sritis, kad skatintų atsakingą verslo vystymą bei vartojimą.

Šis aljansas sertifikuoja kavą, taip pat kitus produktus ir paslaugas, kai jie gaminami pagal tam tikrus nustatytus standartus. Iš esmės, „Rainforest Alliance“ standartai yra skirti apsaugoti aplinką ir darbuotojų teises, padedant užtikrinti geresnius ūkininkų ir miškų bendruomenių pragyvenimo šaltinius, propaguojant žmogaus teises ir padedant sušvelninti klimato pokyčių krizę bei prie jos prisitaikyti.

Daugiau informacijos ČIA.

UTZ

„Rainforest Alliance“ ir UTZ susijungė 2018 m., reaguodami į kritinius žmonijos iššūkius: miškų naikinimą, klimato pokyčius, sisteminį skurdą ir socialinę nelygybę.

Pagrindinis tikslas bei misija – kurti ateitį, kurioje saugoma gamta ir užtikrinama biologinė įvairovė, kur klesti ūkininkai, darbuotojai ir bendruomenės, vyrauja tausojantis žemės naudojimas ir atsakinga verslo praktika. Tarp pavyzdžių galima išskirti tinkamą ir taupų trąšų, vandens bei energijos vartojimą, darbo sąlygų, darbuotojų teisių, sveikatos apsaugos stiprinimą žemės ūkio regionuose.

Visos UTZ sertifikuotos kavos, arbatos, kakavos bei riešutai gaminami pagal UTZ standartą, kuris vadovaujasi teisingumo ir skaidrumo principais. UTZ sertifikavimo sistema leidžia gamintojams pademonstruoti, jog jie savo darbe vadovaujasi griežtais ūkininkavimo, aplinkosaugos bei tvaraus verslo standartais, prisiima socialinę atsakomybę.

Daugiau informacijos ČIA.

„Bird Friendly“

Paukščiams draugiška kava saugo miško paukščių buveines Lotynų Amerikoje. Kava, sertifikuota šiuo ženklu, auga agro miške. Smithsonian migruojančių paukščių centras (angl. Smithsonian Migratory Bird Center) patvirtina, kad šie miškai yra gera laukinės gamtos buveinė.

Visų rūšių paukščiams draugiška kava pirmiausia sertifikuojama kaip ekologiška, o po to seka ir kur kas daugiau prasmių – reikiamų šešėlių, augalų rūšių įvairovės, tinkamų buferinių zonų, lapų kraiko dangos ir kitų reikšmingų standartų užtikrinimas. Jie visi yra būtini laukinei gamtai klestėti.

Pasirinkdami „Bird Friendly“ sertifikuotą kavą, mes palaikome augintojus, prižiūrinčius miško ekosistemas. Be ekologinių sistemų ir rūšių įvairovės, „paukščiams draugiškas“ valdymas taip pat reiškia dirvožemio apsaugą, kenkėjų kontrolę, vandens išsaugojimą ir klimato kaitos švelninimą. Išsaugoti miškus Centrinėje ir Pietų Amerikoje būtina atsižvelgiant į pasaulio klimatą ir globalių sistemų gerovę.

Sertifikuotos paukščiams draugiškos kavos pardavimai taip pat padeda finansuoti Smithsonian migruojančių paukščių centro atliktus tyrimus, suteikiančius galimybių geriau suprasti migruojančius paukščius, norint išsaugoti juos ateities kartoms.

Daugiau informacijos ČIA.

Tikimės, ši informacija jums buvo naudinga ir kitąkart žvelgdami į produkto etiketę, geriau suprasite, ką tai reiškia, o gal kam nors tai bus puiki paskata įsigyti tokiais sertifikatais ženklintas prekes ir prisidėti prie kilnių tikslų.

 

Ypatingos Kavos Klubas

Čia galite rasti įdomios  informacijos apie kavą, tvarumą, žiedinę ekonomiką, jų svarbą mūsų kasdieniniame gyvenime, įsigyti aukštos kokybės kavos produktus, sekti edukacinius – degustacinius gyvuosius ir nuotoliniu būdų organizuojamus renginius.

NUORODOS

NAUJAUSI ĮRAŠAI

kontaktai

© 2023 Ypatingos Kavos Klubas